Kino “superbohaterskie” jest jak disco-polo. Klub Zasadniczo Dyskusyjny #12

Obraz
Kino “superbohaterskie” jest jak disco-polo. Szkodzi swojej dziedzinie sztuki. Jedno filmowi, drugie muzyce. Dlatego podczas najbliższego Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego, na którym podyskutujemy pod hasłem "kino dokumentalne vs. blockbustery", nie zamierzam być delikatny. Jeżeli ktoś wkurzy się, tym o co napisałem poniżej, zapraszam na Klub, 19 maja do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Chętnie podyskutuję.

Nietypowe zbliżenie na Święta

Czasami wręcz szokuje mnie, jak mało wiem o ludziach. Na mojego facebooka wrzuciłem nie dalej niż wczoraj fotkę z pierwszego, historycznego występu Kompanii M3 jako kabaretu. Dla osób uznających, że historia Torunia zaczęła się po 2010 roku przypomnę, że M3 to nie przodek "mp3", lecz toruński kolektyw satyryczny istniejący w latach 1999-2002 (wszystko znajdziecie na blogu M3 - tutaj).

Co przedstawia rzeczona fotka? To grupa Super Mega Sexi Boys (czyli my - M3), która właśnie występuje podczas gali wręczenia nagród przemysłu muzycznego "Stanisławy". Kategorie były nietypowe, bo np. Osoba Najpodobniejsza Do Agnieszki Chylińskiej, w której startował m.in Zbigniew Zamachowski (i wygrał). Ot, takie to było szaleństwo...
Dlaczego piszę o tym w przededniu Wigilii, a nie zamyślam się nad Dzieciątkiem co to w żłobie leży? A bo wrzucenie tego zdjęcia zadziałało lepiej na zbliżenie wielu osób, niż kolęda i choinka razem wzięte. Blisko 60 -pozwólcie że Was tak nazwę - Przyjaciół i Przyjaciółek polubiło tę fotografię. Wśród komentujących fotkę znaleźli się też ludzi ważni w moim życiu, jak chociażby Iwona i Wojtek Gałek. To w ich klubie, legendarnej i - użyję wyświechtanego zwrotu, ale tu pasującego - kultowej Piwnicy Pod Aniołem Kompania M3 wykonała wszystkie swoje występy. Ale nie tylko, bo Piwnica pod ratuszową wieżą pamięta inne "kompanijne" akcje - bitwę na pomidory "Tomatellę po Toruńsku", programy radiowe na żywo "4-Mega-Programy" czy happening "Niechód Pierwszomajowy".

Czasami śmiech zbliża ludzi. I oby Wam tego śmiechu na Święta nie brakło.

Kompania M3 podczas akcji Otwarcie Metra Warszawskiego, Warszawa

Kompania M3 dyryguje Wielką Ściskawą podczas WOŚP 2000

Kompania M3 podczas programu Magazyn M3 w Radiu Toruń

Kompania M3 podczas Wielkiego Niechodu Pierwszomajowego 2002

Kompania M3 w Piwnicy Pod Aniołem podczas występu kabaretowego


Popularne posty z tego bloga

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata