#FILMZONE: "Trzech znanych P.", smutna historia, ale prawdziwa

Obraz
Karolina Ford w swojej krótkometrażowej fabule opowiada historię, która od radości przechodzi do tragedii. Dla pokolenia 40+ może to być powrót do smutnych wspomnień i dramatycznych wyborów jakich musieli dokonywać w latach 70. i 80. XX wieku. 
Ciekawe, że nieznająca tamtych realiów, młoda reżyserka z Torunia oddała tamte realia tak, jakby je doskonale znała. Plus dobra gra aktorska, zdjęcia i fantastyczny dobór lokalizacji. Razem - dobry film!

Morderca, bandzior, zwykły człowiek. Oceńcie sami.

On?
Wielki malarz? Dzisiaj odczytujecie jego nazwisko na jakichś internetowych stronach, kupujecie albumy z jego obrazami i dajecie cioci na imieniny. Stał się gadżetem, pomiędzy Minionkami i Justinem Bieberem.

Co za błąd! W rzeczywistości nie chcielibyście stanąć przed nim w ciemnej uliczce. Talent i geniusz były formą choroby, z którą zmagał się do śmierci.

Mord, zamach

Policyjne i sądowe akta na jego temat to opasłe tomiszcza. Zabójstwo, pobicia, awantury. W Rzymie zamordował nożem w czasie ulicznej bójki młodego znajomka, niejakiego Ranuccia Tomassoniego. Uciekł na Maltę, gdzie po pewnym okresie grzecznego życia wziął udział w pobiciu jednego z członków Zakonu Maltańskiego. Został wydalony z Malty z wilczym biletem.

Wylądował w Neapolu gdzie przeżył zamach na swoje życie. Podobno zamachowcy zdeformowali mu twarz. Któż to potwierdzi? Przecież ten kto mówi prawdę o głównych "aktorach" ciemnej strony Neapolu, znika w nieznanych okolicznościach. Ale przeżył, idziemy więc dalej.


Brudne nogi świętego

Wszyscy koneserzy i kolekcjonerzy jego obrazów wiedzieli, że kupują coś rewolucyjnego. Ciocia patrzy zapewne na reprodukcje w albumie widząc obrazki religijne. U nas, w Polsce, nie dostrzega się prawdy o obrazach z religijnym tematem. Polak "ślepnie" natychmiast i widzi tylko obrazek jaki dostaje na kolędzie.

Ale przyjrzyjcie się z ciocią. WOW! Jego obrazy tak naprawdę są pełne gwałtownych walk, tortur i okrutnych śmierci! Postaci na tych "świętych obrazkach" mają dziwnie "gminne" rysy, brudne nogi i paznokcie. Święci to ludzie z marginesu i świata biedy. Jak Mateusz -  mający postać łysego chłopa z brudnymi nogami. Ale to drobiazg w porównaniu z tym co dalej.

Maria o złej reputacji

Ciocia by chyba umarła, gdyby znała prawdę o obrazie "Śmierć Marii" namalowanym na zamówienie rzymskich Karmelitów. Braciszkowie, i malarza, i obraz wyrzucili natychmiast, gdy tylko zobaczyli swoje zamówienie. Okazało się, że jako modela do postaci Panny Przeczystej wykorzystał znaną w środowisku prostytutkę.

Ale przecież to chyba żadne przestępstwo? Nowoorleąńska Lulu White była dla Louisa Armstronga inspiracją do piosenki „Mahogany Hall Stomp”, a na jej cześć nazwano klub jazzowy w Bostonie. Albo Sada Abe, była gejsza, która zainspirowała stworzenie wielu książek i filmów, w tym „Imperium zmysłów” Nagisy Oshimy.

Na marginesie - Karmelici musieli znać tę prostytutkę z obrazu, jak inaczej by na to wpadli?

Jak Freddie Mercury, sypiał i z kobietami i z mężczyznami. Wielkie mi coś. "Podobnie, jak spora liczba mężczyzn, ja również mam za sobą doświadczenia homoseksualne i się tego nie wstydzę" - powiedział otwarcie Marlon Brando.  Ale dobry czas kończył się dla naszego bohatera.
Stężenie

Z wiekiem stawał się coraz bardziej niemożliwy do współżycia. Na najmniejsze krytyczne uwagi dostawał furii lub depresji. Niszczył skrytykowane obrazy, rzucał się na ludzi. Czy ciocia to wie?

W ostatnim roku życia wydawało się jednak, że idzie ku dobremu. Dostał ułaskawienie od zarzutu morderstwa. Okazało się, że zabił Tomassiego nieumyślnie. Mógł wrócić do Rzymu. Nigdy jednak tam nie dotarł. Zmarł po drodze. Przez wiele lat nie znano miejsca jego pochówku

Dopiero 7 lat temu, zespół włoskich antropologów je odnalazł. Spośród masy zwłok w grobie na cmentarzu w Porto Ercole w Toskanii wyodrębnili jego szczątki.

W jego kościach stwierdzono bardzo wysokie stężenie ołowiu i rtęci, które obecne były w stosowanych przez niego farbach.

Zatrucie ołowiem: jony ołowiu łączą się z enzymami i zaburzają pracę centralnego i ośrodkowego systemu nerwowego, układu krwiotwórczego oraz nerek i wątroby. U osób przewlekle zatrutych następstwem może być obrzęk mózgu oraz postępujące zmiany zwyrodnieniowe i uszkodzenia komórek nerwowych.

Zatrucie rtęcią: powoduje daje występowanie drastycznych zmian stanów emocjonalnych. Pojawia się depresja. Prowadzi to do szybkiego upośledzenia stosunków międzyludzkich. Chorzy stają się bardzo drażliwi i wrażliwi, reagują silnie na względnie łagodne uwagi. Mogą nie być w stanie słuchać się poleceń, instrukcji czy sugestii i reagować na nie wybuchem złości. Mogą niewinne uwagi interpretować jako bardzo krytyczne.

To wszystko? Nie. Jeszcze ostatni akt.Już go oceniliście?

Był porywczym bandytą, bo w jego czasach... nie znano wpływu ołowiu i rtęci na organizm ludzki?? A może po prostu był dzikim człowiekiem, którego umysłem rządził równie dziki talent? Tego w albumach nie opisują. Zostały po nim "Amor Omnia Vincit", "Judyta z głową Holofernesa", " "Złożenie do grobu", "Bachus", "Nawrócenie się św. Pawła", Głowa Meduzy"...

Dziś rocznica. 18 lipca 1610 roku zmarł z nieznanych przyczyn Michealangelo Merisi, włoski malarz znany bardziej jako Caravaggio.

Położył podwaliny pod malarstwo baroku, na bazie jego dzieł powstał wielki nurt artystyczny znany jako caravaggionizm, a echa stosowanego przez niego światłocienia znajdujemy w setkach obrazów.

Krytyk Bernard Berenson powiedział o nim: "Z wyjątkiem Michała Anioła, żaden inny włoski malarz nie wywarł tak wielkiego wpływu na sztukę".

Jednak Wielki Malarz.

zdjęcie na początku to fragment tego kadru z filmu Dereka Jarmana "Caravaggio" (1986)

a to obraz będący źródłem dla kadry powyżej "Chłopiec z koszem owoców" (ok. 1593). Galeria Borghese, Rzym

"Bachus", 1596, Galeria Ufizzi

"Muzykanci" 1595–1596, MET

Judyta odcinająca głowę Holofernesowi (1598–1599). Galleria Nazionale d'Arte Antica, Rzym

Zaparcie się Piotra (ok. 1610). Olej na płótnie, 94×125 cm. Metropolitan Museum of Art, New York.

"Niewierny Tomasz" 1595-96, Galeria Malarstwa (Sanssouci)

Amor Zwycięski (1602–1603). Olej na płótnie. 156×113 cm. Gemäldegalerie, Berlin

"Głowa Meduzy", 1598, Uffizzi

Portret Caravaggia, dzieło Ottavia Leoniego(ok. 1621)

Popularne posty z tego bloga

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Do kogo należy video użyte w klipie Cypisa pt. "Kanikułeczki"?