Kino “superbohaterskie” jest jak disco-polo. Klub Zasadniczo Dyskusyjny #12

Obraz
Kino “superbohaterskie” jest jak disco-polo. Szkodzi swojej dziedzinie sztuki. Jedno filmowi, drugie muzyce. Dlatego podczas najbliższego Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego, na którym podyskutujemy pod hasłem "kino dokumentalne vs. blockbustery", nie zamierzam być delikatny. Jeżeli ktoś wkurzy się, tym o co napisałem poniżej, zapraszam na Klub, 19 maja do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Chętnie podyskutuję.

Polecam

To mi się podoba

STRONY WYDARZEŃ

KLUB ZASADNICZO DYSKUSYJNY
KZD to jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. Założony przez Mateusza Łapińskiego i Jarosława “Jarry’ego” Jaworskiego (czyli mnie) Klub postawił sobie za cel odbudowę kultury dyskusji “offline”Raz w miesiącu Klub zwołuje ludzi na dyskusję na wybrany temat. Może w nich uczestniczyć każdy, niezależnie od poglądów, wyznania, orientacji oraz koloru skóry. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest przestrzeganie specjalnie spisanej “Etykiety Klubowej” (dostępna TUTAJ).
KZD zrodził się w marcu 2017, z wewnętrznej potrzeby Ojców-Założycieli (jak o sobie mówią Mateusz i Jarosław), chcących wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec niszczącej polskie społeczeństwo internetowej wojny. Dlatego na Klubie dyskutuje się twarzą w twarz, bez relacji LIVE na Facebooku czy Twitterze (mimo licznych próśb, ta zasada się nie zmienia).
Klub jest jedyny w swoim rodzaju, bo jest całkowicie “oddolny”. Nie stoi za nim żadna partia polityczna, organizacja czy instytucja.  
Twórcy KZD są otwarci na rozszerzenie ich idei - jeżeli chcielibyście stworzyć KZD w swoim mieście, zapraszają do kontaktu pod adresem mailowym kierownicy.kzd@gmail.com

TOFIFEST - niepokorny festiwal

Świetny, klimatyczny festiwal filmowy. Odbywa się w przepięknym Toruniu, a gości takie gwiazdy jak Jim Sheridan, Geraldine Chaplin, Emanuelle Seigner, Jiri Menzel, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda i inni. Festiwal stawia na kino młode, debiutanckie, a nazywany jest "niepokornym festiwalem". Szefuje mu jedyna tak fajna kobieta w branży filmowej - Kafka Jaworska.
http://www.tofifest.pl/
https://www.facebook.com/tofifest/

MCK Bydgoszcz - najfajniejsze centrum kultury w kraju
Prawdziwy kombinat sztuk. Pięć pracowni merytorycznych  w nowoczesnej siedzibie głównej (muzyka, film, literatura, teatr, kultura społeczna), własny miesięcznik - BIK, własne radio - Radio Kultura. Do tego galeria sztuki - Galeria Wspólna, kino studyjne - Kino Orzeł, zespół pałacowo - parkowy w Ostromecku (2 pałace, park, hotel, restauracja, kolekcja fortepianów, wydarzenia kulturalne) i na koniec barka Lemara zacumowana na Brdzie (też dla kultury). Jest mocno!
http://www.mck-bydgoszcz.pl
https://www.facebook.com/mck.bydgoszcz

MPiD w GRĘBOCINIE - Muzeum że szacun!
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie pod Toruniem to najfajniejsza chyba placówka muzealna w kraju. prywatne muzeum, zbudowane przez konserwatora zabytków Darka Subocza w gotyckim kościele z XIV wieku, ma w zbiorach największa kolekcje pras drukarskich w północnej Polsce, prasę Toulouse-Lautrec'a, tybetańskie książki, solidarnościowe bibuły i Biblię Gutenberga.
http://www.grebocin.pl

Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE
Piękna sprawa festiwalowa. Dobre filmy, wysoki poziom, animacja w najsmaczniejszej formie. Warto! Bydgoszcz, w każdy kwiecień.
http://animocje.com
https://www.facebook.com/animocje

Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION
Jedyny taki w Polsce. Na scenie szaleją perkusiści z takich grup jak Slayer i śmietanka polskiego bębna. Trzeba być. Bydgoszcz w końcu maja.
https://www.facebook.com/Drums-Fusion-355648431299843/

PERS
"Berliński" klub w Toruniu. XVI-wieczna kamienica, klimatyczny dziedziniec, kraftowe piwo i artystyczny klimat. "Klasa kreatywna" świetnie się tam czuje. Grywa tam legendarny DJ Mazurek. Mostowa 6, dzwonić domofonem. Warto!
https://www.facebook.com/perskawiarnia

FADO - kultowe miejsce w maleńkim Alexie
Ambitny klub założony w małym mieście na Kujawach  - Aleksandrowie Kujawskim - przez znakomity zespół Pchełki.
http://www.klubfado.pl


BLOGI

TOFIFEST FILM MAGAZINE - blog festiwalu Tofifest - nieoczywiste wiadomości o kinie http://festiwaltofifest.blogspot.com/

MOCNA KULTURA - blog o sztuce pisany normalnym językiem
rzadko się zdarza by ktoś mówił i pisał o sztuce w taki sposób, by rozumieli go nawet laicy. Na Mocnej Kulturze nie znajdziecie napuszonych tekścideł pełnych trudnych terminów. Sztuka jest dla ludzi i taka jest Mocna Kultura
http://mocnakultura.blogspot.com/

blog Marcina Gładycha - strefa niezrozumiała
Reżyser, fotografik, artysta. na jego koncei takie filmy jak "Panoptikon" czy "Hakerzy wolności".
http://gladychmovie.blogspot.com/

blog Grześka Giedrysa - strefa zakażona.
Redaktor w gazecie, poeta, prozaik, gracz nocny
http://grzegorzgiedrys.blogspot.com/

blog Wojtka Giedrysa - strefa skażona
Poeta i pies śledczy. Strzeż się gdy ten redaktor w swojej gazecie (innej niż Grzegorz z powyżej) wejdzie na twój ślad...
http://wojciechgiedrys.redblog.pomorska.pl

Spór w kinie czyli dobry blog o filmie
Krzysztof Spór, dziennikarz filmowy i animator kultury filmowej. Współtwórca, pierwszy i wieloletni redaktor naczelny portalu Stopklatka.pl, z którym zdobył Nagrodę PISF dla najlepszego portalu internetowego o tematyce filmowej. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego.  i tak dalej... Po prostu dobry, profesjonalny polski blog o kinie.
http://sporwkinie.blogspot.com

Popularne posty z tego bloga

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy