#FILMZONE: "Trzech znanych P.", smutna historia, ale prawdziwa

Obraz
Karolina Ford w swojej krótkometrażowej fabule opowiada historię, która od radości przechodzi do tragedii. Dla pokolenia 40+ może to być powrót do smutnych wspomnień i dramatycznych wyborów jakich musieli dokonywać w latach 70. i 80. XX wieku. 
Ciekawe, że nieznająca tamtych realiów, młoda reżyserka z Torunia oddała tamte realia tak, jakby je doskonale znała. Plus dobra gra aktorska, zdjęcia i fantastyczny dobór lokalizacji. Razem - dobry film!

Nie nasze matki, nie nasi ojcowie. Niemiecki serial po prostu kłamie


Obejrzałem "Nasze matki, nasi ojcowie". Nie kłamie się publicznie, bo to nieładnie. A tak zrobili nasi sąsiedzi Niemcy. Dlatego udostępniłem na facebooku poniższy mem. Uważam bowiem, że po prostu pewnych rzeczy się nie robi.


Film jest obecnie jedną z trzech największych potęg świata (film-muzyka-gry), rządzących już nie milionami, ale miliardami umysłów. Dlatego siła rażenia filmu czy serialu jest porażająca. Tym większa, jeżeli serial kupują telewizje z 60 krajów. Dlatego obejrzałem z uwagą serial "Nasze matki, nasi ojcowie", zrobiony przez niemiecka telewizję publiczną ZDF.

Nie zgadzam się!

W trakcie szarpały mną różne uczucia. Pierwsze - że rzadko zdarza się niemiecki film tak uczciwie pokazujący, że Niemcy zabijali w czasie II WŚ i jak to robili. Ale gdy doszło do scen z polską Armią Krajową, zamarłem. Polacy w tym serialu to albo chłopi błyskawicznie denuncjujący Żydów albo polscy partyzanci z Armii Krajowej zionący antysemityzmem. Innych nas tam nie ma.

Z takim obrazem się nie zgadzam. Ale jeszcze bardziej nie zgadzam się z tym, by pouczał nas naród, który bydlęcymi wagonami wywoził setki tysięcy Żydów do wychłodzonych betonowych bunkrów, gdzie dusił ich gazem na karaluchy, a potem wrzucał do nagrzanych pieców, by nie zostały ślady po trupach.Pomiędzy Polakami i Żydami nic nie jest czarno - białe

Polacy i Żydzi mieli i mają wiele rachunków krzywd do rozliczenia. Żyliśmy przecież w jednym kraju 800 lat, a nie byliśmy tacy święci jak to się mówi. Jedwabne i Kielce musimy rozliczyć. Ale to dopiero Niemcy - nie mityczni "naziści" czy "hitlerowcy", ale Niemcy - załatwili sprawę "na czysto" i pozbawili nas 3 milionów współobywateli. Gdy ktoś zgwałci żonę sąsiada, to nie powinien iść do niego i pouczać go, że krzyczy na swoje dzieci, tylko winien zamknąć gębę.

Aby nie budzić zbędnych emocji, wolę sięgnąć do słów mądrego człowieka, gościa po-filmowej dyskusji na antenie TVP, byłego żołnierza AK. Powiedział on "jeżeli ktoś mnie zapyta czy w AK byli antysemici, powiem TAK, ale gdy ktoś zapyta czy AK była antysemicką organizacją - powiem NIE". I to jest ta malutka różnica. To nie polska AK organizowała i zawiadywała Treblinką, Sobiborem i Majdankiem, ale niemiecka SS.

W tym domu rozpoczął się Holokaust

Gdy pracowałem w Lublinie, zlokalizowałem budynek w którym w 1942 mieściło się kierownictwo "Akcji Reinhard" zajmujące się ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej, akcji zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie i regionie białostockim.

Collegium Iuridicum, Lublin, w 1942-44 centrala "Einsatz Reinhard"
(fot. Wikipedia)

Piękny wielki budynek jednej z lubelskich szkół wyższych. Przychodziłem tam czasami by popatrzeć. pomyśleć co chodziło w 1942, 1943 roku po głowach urzędników państwowych jakimi byli szefowie "Einsatz Reinhard" gdy kierowali 2.000.000 ludzi do gazu i krematoriów. Jak to się robi? Tak jak faktury za materiały biurowe? Zamawiam 100 kopert i 20 ryz papieru do drukarki.

A ja zamawiam 100 bydlęcych wagonów i 20 tysięcy ludzi do zagazowania. Czy gdy się ma taki "bagaż", wolno kręcić filmy oceniające sąsiedni naród?

Lubelskie getto w 1941, ulica Szeroka dziś już nieistniejąca, jak cała żydowska dzielnica obejmująca 30% powierzchni przedwojennego Lublina (źródło Teatr NN)
Znam wielu Niemców, sam chętnie zamieszkałbym dzisiaj w Berlinie, gdybym wyprowadzał się z Torunia. Niemcy kręcą świetne filmy, są o wiele lat przed nami w sprawie wielu rozwiązań rozliczających przeszłość, czy tolerancji dla mniejszości (3 mln Turków robi swoje). Nie chcę i nie mam prawa ich obciążać tym co robili "ojcowie i matki".

Minęło 70 lat, współistniejemy, jesteśmy we wspólnych sojuszach. Nawet nasza wigilijna choinka przyszła do nas właśnie od Niemców. Dlatego nie chcę z moimi niemieckimi znajomymi żreć się za serial, który niepotrzebnie kłamie. Niepotrzebnie, bo co by zmieniło opuszczenie tych scen z AK?

Zezwierzęcenie w ciągu pięć lat trwającego największego mordu w historii świata jakim była II wojna dotknęło i Niemców i Polaków. Ale też Ukraińców (Wołyń), Litwinów, Łotyszy, Rosjan, Austriaków (Hitler - rodowity Austriak), Francuzów, Brytyjczyków, Amerykanów, Japończyków etc, etc... Niepotrzebne, boleśnie zbędne, szkodliwe dla dalszej rozmowy narodów.

Chłopak z getta żydowskiego w Lublinie, 1941 lub 1942. Fotka autorstwa lokalnego SS-mana. Rodzi się pytanie czyj "ojciec lub matka" zabili tego chłopaka? Zamordowali za kształt nosa? (źródło Teatr NN)

To nie jest "tylko serial"

Powiecie "to tylko serial". Tak, ale gdyby on był emitowany w Niemczech i Polsce to pół biedy. Ale on został sprzedany do 60 krajów świata! I to jest problem, bo w Tajlandi czy Kanadzie nie będzie po emisji serialu dyskusji z żołnierzami AK. Zostanie obraz Polaków mówiących "Śmierdzisz, śmierdzisz, a tak śmierdzą tylko Żydzi" (cytat z pamięci). Nie starczy miliona Bartoszewskich i Edelmanów (Jehowo świeć nad jego duszą) by to odwrócić.

Chłopak z getta żydowskiego w Lublinie, 1941 lub 1942.
Fotka autorstwa lokalnego SS-mana. (źródło Teatr NN)

I na koniec. W warstwie czysto merytorycznej serial jest bardzo przeciętny. Wydumane osi scenariuszowe są przewidywalne do bólu. Najbardziej rozbawiła mnie sytuacja, gdy jeden z głównych bohaterów zostaje trafiony kulą - przeszywa ona na wylot okolice serca. Ale moc mitycznej Germanii powoduje, że nie tylko przeżywa, ale po (?) tygodniu w szpitalu frontowym - nie dysponującym bynajmniej tomografami i USG -  wychodzi trzymając jedynie ręke na temblaku oraz usłużnie niosąc walizki swojej koleżanki.

Zawsze szarmanccy nasi sąsiedzi.

***
TNN-tu najlepiej w Polsce się ratuje się dziedzictwo Żydów polskich

linki o tej sprawie:
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/nasze-matki-nasi-ojcowie-serial-obrazajacy-zolnierzy-ak-w-niemieckiej-prokuraturze_332868.html
http://swiat.newsweek.pl/-nasze-matki--nasi-ojcowie---niemieccy-historycy-przyznaja-racje-polskim,105610,1,1.html
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/burza-po-emisji-serialu-nasze-matki-nasi-ojcowie,1,5544851,wiadomosc.html
http://film.onet.pl/wiadomosci/nasze-matki-nasi-ojcowie-polacy-z-niemiec-chca-poz,1,5548580,wiadomosc.html
http://www.rp.pl/artykul/187856.html
http://natemat.pl/65853,pawel-kukiz-obejrzal-serial-nasze-matki-nasi-ojcowie-teraz-przekonuje-ze-hitler-byl-polakiem

Popularne posty z tego bloga

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Do kogo należy video użyte w klipie Cypisa pt. "Kanikułeczki"?