#FILMZONE: "Trzech znanych P.", smutna historia, ale prawdziwa

Obraz
Karolina Ford w swojej krótkometrażowej fabule opowiada historię, która od radości przechodzi do tragedii. Dla pokolenia 40+ może to być powrót do smutnych wspomnień i dramatycznych wyborów jakich musieli dokonywać w latach 70. i 80. XX wieku. 
Ciekawe, że nieznająca tamtych realiów, młoda reżyserka z Torunia oddała tamte realia tak, jakby je doskonale znała. Plus dobra gra aktorska, zdjęcia i fantastyczny dobór lokalizacji. Razem - dobry film!

Uciekają wam pieniądze Torunianie

CSW w Toruniu

Torunianie często i gęsto chwalą się tym, że Toruń to "miasto kultury". Niewątpliwie to prawda. 1500 małych i dużych wydarzeń, rocznie, stawia nas wśród kulturalnych potęg w Polsce. A nawet (w naszej klasie) w Europie. 

Torunianie chętnie uczestniczą w tych wydarzeniach, najchętniej w darmowych, chociaż teatr, Cinema City, Jordanki, Dwór Artusa czy Od Nowa na pustki nie narzekają.

Niestety na chwaleniu się i uczestnictwie kończy się głębsze zastanowienie nad całokształtem kultury w mieście. A warto, bo kultura to nie tylko trzech tenorów, niezły spektakl czy fajny film. 

Kultura to realne pieniądze wydawane z mojej / Twojej / naszej kieszeni. Każdy Torunianin płacąc podatki, utrzymuje miejskie i wojewódzkie instytucje. 

To głównie z naszych środków - wspomaganych przez pozyskane dotacje i sponsorów - finansowane są programy takich miejsc jak Baj Pomorski (miejski), Teatr Muzyczny (wojewódzki) czy Centrum Sztuki Współczesnej (miejsko-wojewódzkie).

Nie są to małe pieniądze. CSW w Toruniu obraca corocznie, sumą aż 6.3 miliona złotych! Obrót tymi pieniędzmi pozostaje poza szerokim zainteresowaniem Torunian, podczas gdy za każdy skrawek świeżo zbudowanego chodnika rozlicza się władze miasta bez litości. I niepotrzebnie, bo inwestycje drogowe są w Toruniu jednymi z najlepszych i najmądrzejszych w Polsce.

Powinniśmy pilnować wydawania tych środków, obserwować, gdzie te ponad 6 milionów trafia. Kto wygrywa przetargi, od kogo CSW kupuje obrazy, dzieła do kolekcji? To nasze pieniądze.

Drodzy Torunianie, interesujmy się publicznymi środkami wydawanymi na miejsca kultury. Analizujmy budżety, patrzmy uważnie, chociażby po to, by krzyczeć głośno gdy dostają za mało. 

Bo kasa wydana na kulturę zawsze się zwraca. Przez pokolenia.

Popularne posty z tego bloga

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Do kogo należy video użyte w klipie Cypisa pt. "Kanikułeczki"?