#FILMZONE: "Trzech znanych P.", smutna historia, ale prawdziwa

Obraz
Karolina Ford w swojej krótkometrażowej fabule opowiada historię, która od radości przechodzi do tragedii. Dla pokolenia 40+ może to być powrót do smutnych wspomnień i dramatycznych wyborów jakich musieli dokonywać w latach 70. i 80. XX wieku. 
Ciekawe, że nieznająca tamtych realiów, młoda reżyserka z Torunia oddała tamte realia tak, jakby je doskonale znała. Plus dobra gra aktorska, zdjęcia i fantastyczny dobór lokalizacji. Razem - dobry film!

Czy polski patriotyzm musi być brzydki?

Ten tekst napisałem dużo wcześniej. Postanowiłem go nie publikować, żeby nie wyjść na czepialskiego. Ale gdy zobaczyłem tablicę ku czci Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, nie wytrzymałem. I oto macie. 

Od lat zadaję sobie pytanie, co takiego tkwi w polskich głowach, że zarówno religijność, jak i emocje patriotyczne musimy wyrażać używając do tego brzydoty, kiczu i bezguścia. Impulsem do
napisania tego tekstu było przypadkowe obejrzenie "teledysku” pt. „Chrzest Polski 966" w wykonaniu grupy Anno Domini z Poznania. Początkowo jak wielu sądziłem, że to żart od AszDziennika

Niestety. Ludzie z grupy Anno Domini zrobili to zupełnie na serio. Nie oceniam entuzjazmu, ale efekt.

   

A CO SZKODZIŁO? 
Pytanie: co szkodziło zatrudnić dobrego reżysera i producenta? Wielu filmowców zrobiłoby ten klip za darmo, i wierzących i nie, bo to dobra sprawa warta wsparcia. Czy sponsorzy z Klubu Katolickich Przedsiębiorców nie mogli wpłynąć na to, by za ich pieniądze powstał spot, którym można pochwalić się przed Europą? Tak by nasza rocznica chrztu zaparła dech Niemcom i Holendrom. Ale my wolimy chwalić się religijnością, a gustem nie. 

Tymczasem np. Niemcy umieją fajnie i artystycznie opowiadać o swojej religii Pod tym linkiem zobaczcie niemiecki „Poradnik dla początkujących katolików”. Albo tu. Niewielki wysiłek, a jak pięknie pokazany piękny przekaz. Obejrzyjcie Rock Church - Vision 2012 i...  teraz szybko porównajcie to sobie z klipem o chrzcie Polski! 

LIDER BEZGUŚCIA 
Tymczasem my bijemy się twardo o miano lidera bezguścia. Dawno jesteśmy już o kilometry przed peletonem, ale wciąż śrubujemy wynik. Dawny lider, zespół kościelny w Licheniu - eksplozja koszmaru architektonicznego o niebywałym rozmiarze – ścigany jest przez nowych graczy. Na przykład kościół w Starym Porcie w Toruniu zbudowany niedawno przez o. Tadeusza Rydzyka. Nie chcę nikogo ranić, ale on naprawdę nie jest udany i dlatego nazwałem go "wyciskarką do cytryn"

Wciąż na "topie" pozostają roje betonowych potworów z lat 80 i 90., uroczo pokazywane na facebooku na profilu "Kościoły, które udają kury". A jak w kinie?  


Tu też klęska. Krytycy mówią, że nieudany artystycznie jest film o Rotmistrzu Pileckim, a także nowiutka "Historia Roja". Trudno powiedzieć jaki jest/był/będzie* (niepotrzebne skreślić) "Smoleńsk" Antoniego Krauze. Z przecieków wynika, że efekty specjalne są naprawdę „specjalne”, a może bardziej „specjalnej troski”. Myślicie że dotarłem do dna? 

„PUK, PUK” ROZLEGA SIE PUKANIE OD DOŁU 
Oto Keti i „Nieporadne moje myśli”. Piosenka patriotyczna (i antyislamska przy okazji). Niestety nie mogę umieścić jej tutaj, bo twórcy zablokowali umieszczanie klipu na innych stronach. Można bez trudu domyślić się dlaczego.  (aktualizacja: ostatnio jakaś złośliwa dusza skopiowała ten film an vimeo czy dailymotion)

"Nieporadne moje myśli"•screen z klipu YouTube 
Jeżeli nie obejrzycie klipu, powyższy screen z kanału YouTube piosenkarki wyjaśni jego charakter. Tyle, że to nie koniec smutnej wyliczanki. Została jeszcze tablica z Lechem Kaczyńskim... 

WHO's THAT MAN?! 
Odsłonięto ją 10 kwietnia przed warszawskim Ratuszem. Pomijam kwestie emocjonalne. Czy naprawdę, dysponując pełnią władzy w kraju, nie można było wpłynąć na to, żeby twarzy śp. Prezydenta nie wyrzeźbił analfabeta artystyczny? Tak oceniam z mojego punktu widzenia "talent" autora. Sami zobaczcie: 

Popiersie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, z tablicy na Ratuszu w W-wie •internet 

Czy tu potrzebny komentarz? Ta tablica ma czcić czy ośmieszać? STOP! Jak mawiał Kmicic w "Potopie": "Kończ waść , wstydu oszczędź". 

PO CO TO WSZYSTKO NAPISAŁEM? 
Nie po to żeby obrażać kogokolwiek, ale by poprosić: Chwalcie Boga i czcijcie Polskę z gustem, z pięknem na jakie zasłużyli. I Bóg, i Polska. Nie trzeba daleko szukać wzorów. Wystarczy spojrzeć na własną historię, by zobaczyć, że dawne pokolenia chwaliły Pana przepięknymi dziełami sztuki. Katedra Wawelska, Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie, Bazylika Mariacka w Gdańsku, rokoko lwowskich kościołów, potężne świątynie św. Elżbiety i Marii Magdaleny we Wrocławiu. 

A patriotyzm? Matejko, Grottger, Gerson, Sienkiewicz, Norwid, Mickiewicz, Słowacki, Chopin. Cholera mało przykładów!? 

A tak niewiele trzeba, by wyprodukować dobry klip religijny. By zbudować ładny kościół. Gdy parafia stawia nową świątynię, parafianie powinni nacisnąć księdza by zadbał o projekt architektoniczny. Kościoły stoją po 7, 8 i więcej wieków, więc nie jest to błaha sprawa. Gdy instytucja rządowa, samorządowa czy inna zlecają filmik promujący ważne wydarzenie zobligujmy ich by wydali nieco więcej i zatrudnili zawodowego operatora, montażystę, kostiumografa. No i reżysera oraz kierownika planu. 

NA SAM KONIEC 
Przestańcie też utożsamiać krytykę brzydoty nieudanego obrazu lub projektu, z krytyką religii czy patriotyzmu. 

Fatalnie wyrzeźbiona twarz Lecha Kaczyńskiego nie stanie się nagle do niego podobna gdy zakażecie jej krytykowania. Piękne idee trzeba pokazywać w godny ich sposób. 

Niech wizualna "wiocha" przestanie być wyznacznikiem naszej wiary i patriotyzmu. 

Tacy powinni być Polacy XXI wieku.


Popularne posty z tego bloga

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Do kogo należy video użyte w klipie Cypisa pt. "Kanikułeczki"?