#FILMZONE: "Trzech znanych P.", smutna historia, ale prawdziwa

Obraz
Karolina Ford w swojej krótkometrażowej fabule opowiada historię, która od radości przechodzi do tragedii. Dla pokolenia 40+ może to być powrót do smutnych wspomnień i dramatycznych wyborów jakich musieli dokonywać w latach 70. i 80. XX wieku. 
Ciekawe, że nieznająca tamtych realiów, młoda reżyserka z Torunia oddała tamte realia tak, jakby je doskonale znała. Plus dobra gra aktorska, zdjęcia i fantastyczny dobór lokalizacji. Razem - dobry film!

213 trupów vs. Islandia

po zamachu w Bagdadzie 3 lipca 2016 :: fot. CNN
Ostatniego dni były wręcz naładowane ważnymi wydarzeniami w Europie i kraju. O dwóch chciałbym napisać. Oba działy się 3 lipca.

Tego dnia, kiedy wzruszaliśmy się (przynajmniej część z nas) bohaterską postawą islandzkich
piłkarzy i ich kibiców, na ulicy w Bagdadzie dogorywało 213 osób zamordowanych w kolejnym zamachu bombowym ISIS. Kolejne ponad 100 na sygnale odwożonych było do szpitali w stolicy Iraku.

Ktoś zmienił flagę?

Nie mam zamiaru tu grzmieć, że jesteście źli, bo nie zmieniliście zdjęć profilowych na iracką flagę. Po strasznych zamachach w Paryżu polski facebook zaroił się flagami Francji, ale Irak jest daleko. Generalnie przywykliśmy, że tam wciąż coś wybucha i ktoś ginie.

Ja też nie zmieniłem flagi, ja też byłem pod wrażeniem Islandczyków i oglądałem ich mecz. Ja też okazałem się zwykłym, zainteresowanym tylko swoim europejskim ciepełkiem człowiekiem.


Szumowiny 

A jednak była grupa Polaków, którzy zainteresowali się bagdadzkim zamachem. To szumowiny, które wypłynęły wraz z falą ksenofobicznych ataków na uchodźców. Pod newsami o zamachu można było czytać komentarze np. Stanley'a: "Niech się wytłuką do ostatniego zboka".

"Kto nie przyjmuje potrzebujących, nie jest chrześcijaninem" powiedział papież Franciszek. Ale on się u nas nie liczy. U nas nadal trwa pontyfikat Jana Pawła II. To, że on nie żyje nikomu nie przeszkadza. Tak samo jak 213 ludzi rzężących i wykrwawiających się na asfalcie jednej z irackich ulic.

Na Marszałkowskiej w Warszawie, Plantach w Krakowie, św. Marcinie w Poznaniu, Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu, Grunwaldzkiej w Gdańsku mamy taki sam asfalt.


*** PS: dla pełni obrazu chcę przytoczyć dane z Wirtualnej Polski. Dziennikarz WP zauważył, że w świecie Islamu trwa Ramadan - święty miesiąc tej religii. W tym roku, również najkrwawszy. Zamach w Bagdadzie był tylko jednym z serii. Ofiarami w przytłaczającej większości byli muzułmanie. Ręka "bojowników" ISIS dotknęła nawet "islamskiej Jasnej Góry" - Medyny.
To kolejne zamachy ostatniego miesiąca wg WP.pl

* 21 czerwca, Jordania: zamachowiec samobójca zaatakował policjantów. 6 zabitych.
* 28 czerwca, Turcja: atak na lotnisko Ataturka w Stambule. 44 zabitych.
* 28 czerwca, Liban: atak ISIS na chrześcijańską wieś Kaa. 6 zabitych.
* 28 czerwca, Jemen: atak ISIS na wieś Mukalli. 40 zabitych.
* 28 czerwca, Malezja: atak ISIS na wieś Puczong. 6 rannych.
* 30 czerwca, Afganistan: zamach w Kabulu (stolica). 40 zabitych.
* 1 lipca, Bangladesz: szturm islamistów na kawiarnię w Dhace (stolica). 28 zabitych.
* 3 lipca, Irak: zamach w Bagdadzie. 213 zabitych, ok. 100 rannych.
* 4 lipca, Arabia Saudyjska: zamach w jednym z najświętszych miejsc islamu - Meczecie Proroka w Medynie, gdzie znajduje się grób Mahometa. 5 zabitych (w tym zamachowiec samobójca), 4 rannych.
* 4 lipca, Arabia Saudyjska: zamach bombowy przed konsulatem USA w Dżuddzie. Zginął zamachowiec samobójca. 4 rannych.

Ile flag trzeba by zmienić na profilowym..

Popularne posty z tego bloga

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Do kogo należy video użyte w klipie Cypisa pt. "Kanikułeczki"?