Kino “superbohaterskie” jest jak disco-polo. Klub Zasadniczo Dyskusyjny #12

Obraz
Kino “superbohaterskie” jest jak disco-polo. Szkodzi swojej dziedzinie sztuki. Jedno filmowi, drugie muzyce. Dlatego podczas najbliższego Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego, na którym podyskutujemy pod hasłem "kino dokumentalne vs. blockbustery", nie zamierzam być delikatny. Jeżeli ktoś wkurzy się, tym o co napisałem poniżej, zapraszam na Klub, 19 maja do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Chętnie podyskutuję.

Szklany kościół na Starym Mieście

wizualizacja bryły "nowych Dominikanów"/ gazeta.pl
Dziś coś z Torunia. Kilka dni temu, przeczytałem w sieci informację, że na spotkaniu z cyklu "Toruń Miasto Zabytków" w Książnicy Kopernikańskiej, dwie panie architekt przedstawią plan zbudowania na Starym Mieście szklanego kościoła. W ich zamyśle byłaby to „rekonstrukcja” bryły zburzonego przez Prusaków w 1811 roku kościoła Dominikanów. Chodzi oczywiście o plac przed Arsenałem naprzeciw I LO.

Idźmy tą drogą!

Absolutnie się z tym kierunkiem myślenia zgadzam, zresztą jakieś 8-9 lat temu, w tekście dla jednej z gazet lokalnych zaproponowałem właśnie coś takiego. Chciałem wtedy odtworzyć w nowoczesny sposób bryłę Dominikanów. Proponowałem zachowanie funkcji religijnej – myślałem by powstała „świątynia” wielu wyznań. Łącząca chrześcijan, żydów, buddystów, muzułmanów etc. Dzisiaj to oczywiście już nie jest możliwe. Świat zmienił się tak mocno, że z połączenia kilku religii w jednym miejscu co najwyżej zrodziłaby się potężna jatka.

Ale koncepcja odtworzenia tego gotyckiego arcydzieła jest znakomita. W panoramach miasta jakie zachowały się do dziś, Dominikanie stanowią jeden z najważniejszych elementów. Sam kościół był mistrzowskim dziełem gotyku, wypełnionym równie mistrzowskimi obrazami i rzeźbami. Wystarczy wpaść do świętego Jakuba i zobaczyć Drzewo Życia by się o tym przekonać.

Toruń, panorama Steinera z XVII wieku, zaznaczony kościół dominikanski
Co by mogło tam być?

Ultranowoczesna biblioteka (wspólnie prowadzona przez miasto, Książnicę i UMK), centrum myśli i filozofii (wspólnie prowadzone przez miasto, UMK i Centrum Nowoczesności), multimedialne muzeum Północnego Gotyku. Tyle mogłoby być rozwiązań. Pieniądze moznaby "wziąć" z Unii i ze środków państwowych. Know-how z całego kraju i oczywiście z Torunia.

"Szklane domy" to mit polskiego pozytywizmu. Ludzie robią dziś cuda architektury z samego szkła. Mógłbym wymieniać godzinami, dam tylko "smaczek". Projekt linii szklanych willi wolnostojących, autorstwa włoskiej firmy Santambrogio Milano - "Glass House Series".

Glass House Series - Snow House

Firma ta zajmuje się wytwarzaniem szklanych mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz. Wśród oferowanych przez nią produktów są m.in. szklane sofy, stoły, krzesła, a nawet wanny, schody i meble kuchenne. Szklane domy z serii Glass House Series - pierwszy z nich „snow house” to szklany dom stworzony dla zimnych klimatów i jak sama nazwa wskazuje, śnieżnych krajobrazów.

Czy udałoby nam się postawić w Toruniu szklany kościół?
Czemu by nie spróbować i nie polobbować?


kościół Dominikanów w Toruniu (stan z XVII wieku)Popularne posty z tego bloga

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata