#FILMZONE: "Trzech znanych P.", smutna historia, ale prawdziwa

Obraz
Karolina Ford w swojej krótkometrażowej fabule opowiada historię, która od radości przechodzi do tragedii. Dla pokolenia 40+ może to być powrót do smutnych wspomnień i dramatycznych wyborów jakich musieli dokonywać w latach 70. i 80. XX wieku. 
Ciekawe, że nieznająca tamtych realiów, młoda reżyserka z Torunia oddała tamte realia tak, jakby je doskonale znała. Plus dobra gra aktorska, zdjęcia i fantastyczny dobór lokalizacji. Razem - dobry film!

Szklany kościół na Starym Mieście

wizualizacja bryły "nowych Dominikanów"/ gazeta.pl
Dziś coś z Torunia. Kilka dni temu, przeczytałem w sieci informację, że na spotkaniu z cyklu "Toruń Miasto Zabytków" w Książnicy Kopernikańskiej, dwie panie architekt przedstawią plan zbudowania na Starym Mieście szklanego kościoła. W ich zamyśle byłaby to „rekonstrukcja” bryły zburzonego przez Prusaków w 1811 roku kościoła Dominikanów. Chodzi oczywiście o plac przed Arsenałem naprzeciw I LO.

Idźmy tą drogą!

Absolutnie się z tym kierunkiem myślenia zgadzam, zresztą jakieś 8-9 lat temu, w tekście dla jednej z gazet lokalnych zaproponowałem właśnie coś takiego. Chciałem wtedy odtworzyć w nowoczesny sposób bryłę Dominikanów. Proponowałem zachowanie funkcji religijnej – myślałem by powstała „świątynia” wielu wyznań. Łącząca chrześcijan, żydów, buddystów, muzułmanów etc. Dzisiaj to oczywiście już nie jest możliwe. Świat zmienił się tak mocno, że z połączenia kilku religii w jednym miejscu co najwyżej zrodziłaby się potężna jatka.

Ale koncepcja odtworzenia tego gotyckiego arcydzieła jest znakomita. W panoramach miasta jakie zachowały się do dziś, Dominikanie stanowią jeden z najważniejszych elementów. Sam kościół był mistrzowskim dziełem gotyku, wypełnionym równie mistrzowskimi obrazami i rzeźbami. Wystarczy wpaść do świętego Jakuba i zobaczyć Drzewo Życia by się o tym przekonać.

Toruń, panorama Steinera z XVII wieku, zaznaczony kościół dominikanski
Co by mogło tam być?

Ultranowoczesna biblioteka (wspólnie prowadzona przez miasto, Książnicę i UMK), centrum myśli i filozofii (wspólnie prowadzone przez miasto, UMK i Centrum Nowoczesności), multimedialne muzeum Północnego Gotyku. Tyle mogłoby być rozwiązań. Pieniądze moznaby "wziąć" z Unii i ze środków państwowych. Know-how z całego kraju i oczywiście z Torunia.

"Szklane domy" to mit polskiego pozytywizmu. Ludzie robią dziś cuda architektury z samego szkła. Mógłbym wymieniać godzinami, dam tylko "smaczek". Projekt linii szklanych willi wolnostojących, autorstwa włoskiej firmy Santambrogio Milano - "Glass House Series".

Glass House Series - Snow House

Firma ta zajmuje się wytwarzaniem szklanych mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz. Wśród oferowanych przez nią produktów są m.in. szklane sofy, stoły, krzesła, a nawet wanny, schody i meble kuchenne. Szklane domy z serii Glass House Series - pierwszy z nich „snow house” to szklany dom stworzony dla zimnych klimatów i jak sama nazwa wskazuje, śnieżnych krajobrazów.

Czy udałoby nam się postawić w Toruniu szklany kościół?
Czemu by nie spróbować i nie polobbować?


kościół Dominikanów w Toruniu (stan z XVII wieku)Popularne posty z tego bloga

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Do kogo należy video użyte w klipie Cypisa pt. "Kanikułeczki"?