#FILMZONE: "Trzech znanych P.", smutna historia, ale prawdziwa

Obraz
Karolina Ford w swojej krótkometrażowej fabule opowiada historię, która od radości przechodzi do tragedii. Dla pokolenia 40+ może to być powrót do smutnych wspomnień i dramatycznych wyborów jakich musieli dokonywać w latach 70. i 80. XX wieku. 
Ciekawe, że nieznająca tamtych realiów, młoda reżyserka z Torunia oddała tamte realia tak, jakby je doskonale znała. Plus dobra gra aktorska, zdjęcia i fantastyczny dobór lokalizacji. Razem - dobry film!

#TechZone: Samouczące się smartfony i mechanicy samochodowi bez pracy. Już niedługo.

nadchodzą!...
Często spotykam się z ludźmi, którzy są dumni że "nie mają Facebooka". Uważają go za zbędną nowinkę. Tymczasem Facebook to staroć. Przy obecnym tempie rozwoju technologii, równie stary jak pierwsze radio. Dzisiaj liczy się sztuczna inteligencja (AI - Artificial Intelligence) i to co ona z nami zrobi. Jeżeli ktoś z Was powie mi, że "do nas to jeszcze długo nie dotrze", to jest w tak ogromnym błędzie, że brak mi słów, by go opisać.


Firma Deloitte wydała własnie 16. raport "Global TMT Predictions", mówiący o trendach w rozwoju technologii. Możecie tam przeczytać, że gadki o odległej "od nas" zmianie technologicznej, są jak bajdurzenie pradziadka lub prababci o tym, że deszcz i burzę zsyła pan Bóg.

Nasze telefony będą się same uczyły

To informacja, która może wielu przerazić. Ale wg Deloitte, ponad 300 milionów smartfonów sprzedanych w 2017 r. będzie mieć wbudowane systemy uczące się. Nasze smartfony będą mieć w sobie elementy sztucznej inteligencji i będą się uczyć. Jak żywe istoty, będą zmieniały swój zasób wiedzy dzięki algorytmom.

Nie ma co udawać - wywrze to znaczący wpływ na to, jak będziemy korzystać z nowoczesnych technologii. Systemy AI w krótkim czasie - jeszcze w przyszłym roku (!) - zostaną zainstalowane w "dziesiątkach milionów dronów, tabletów, samochodów, urządzeń ze sfery rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej czy internetu rzeczy (IoT), urządzeń medycznych oraz w innych, opracowywanych obecnie technologiach" – cytują Tomasza Grabowskiego z Deloitte Polska Wirtualne Media.

Wirtualne Media przytaczają więcej rozwiązań, które przyjdą do nas nie za 5 czy 10 lat, ale za 5 - 10 miesięcy. Np. automatyczne systemy awaryjnego hamowania (AEB). Wg raportu Deloitte dzięki nim, liczba śmiertelnych wypadków samochodowych w USA spadnie o 6 tys.! Co to znaczy?

Mechanicy samochodowi zaczną szukać innej pracy

Ogromny spadek wypadków, zmniejszy zapotrzebowanie na usługi mechaników samochodowych, zakładów blacharskich, firm ubezpieczeniowych, właścicieli lawet. Nawet policyjną drogówkę będzie można odchudzić.

Przygotowałem sobie na szybko miłe hasło dla każdego kierowcy, które będzie aktualne już za rok - dwa: "mam AEB - mam niższe OC". To nie żarcik, ale rzeczywistość. Zainstalowanie w samochodzie systemu AEB będzie musiało być premiowane przez sprzedawców OC. A jak nie będzie, to zbankrutują i tyle.

Dalej "Facebook to nowinka"? No to proszę.

Miliard paluszków

Coraz częściej nasze urządzenia mają tzw. "zabezpieczenia biometryczne". Mówiąc prościej, kod dostępu zastępuje w nich dotknięcie paluszkiem i podanie w ten sposób układu swoich linii papilarnych. Wg Deloitte za 2-3 miesiące takich urządzeń będzie... 1 miliard!

Jak ukraść linie papilarne - to łatwe

"Każdy z takich czujników będzie używany średnio 30 razy dziennie, co łącznie przełoży się na ponad 10 bilionów dotknięć na świecie w ciągu roku" - czytamy. Ładna liczba...

Na koniec dla wrogów starego, zmurszałego Facebooka mam jedną, dobrą wiadomość.

Winyl King!

Raport przewiduje, że wartość sprzedaży płyt winylowych sięgnie 1 miliarda dolarów w skali globu.

Oczywiście winyle nie pokonają Spotify, iTunes i reszty e-ferajny muzycznej. Ale w nadchodzącej, scyfryzowanej, poprzecinanej ścieżkami nanoprzewodników i przekładanej płytkami z grafenu, bliskiej przyszłości, pozostaje jeden stary, swojski port.

***
PS: #TechZone to taki mój nowy dział, gdzie będę pisał o nurtujących mnie zmianach jakie niesie nowa technologia.

El Vinyllo!


Popularne posty z tego bloga

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Do kogo należy video użyte w klipie Cypisa pt. "Kanikułeczki"?