Kino “superbohaterskie” jest jak disco-polo. Klub Zasadniczo Dyskusyjny #12

Obraz
Kino “superbohaterskie” jest jak disco-polo. Szkodzi swojej dziedzinie sztuki. Jedno filmowi, drugie muzyce. Dlatego podczas najbliższego Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego, na którym podyskutujemy pod hasłem "kino dokumentalne vs. blockbustery", nie zamierzam być delikatny. Jeżeli ktoś wkurzy się, tym o co napisałem poniżej, zapraszam na Klub, 19 maja do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Chętnie podyskutuję.

John i Yoko. Sid i Nancy. Dwa wywiady w łóżku. Jedna tragedia.

John i Yoko. Nancy i Sid
Dwa zdjęcia z dwóch wywiadów z muzykami i ich partnerkami siedzącymi w łóżku. John Lennon i Yoko Ono. Sid Vicious i Nancy Spungen. Dwa światy, dwa inne zakończenia, jedna tragedia.

Kończyłem właśnie oglądanie wstrząsającego dokumentu Juliena Temple "Sex Pistols. The Filth and the Fury", kiedy mój wzrok przykuła scena wywiadu z zamroczonym heroiną Sidem Viciousem i leżącą obok Nancy Spungen. Od razu przypomniałem sobie sławny "łóżkowy protest" muzyka The Beatles i jego żony Yoko.

Piękni i sławni, ubrani w białe szaty John i Yoko. Naćpani w brudnym, czarnym pokoju Sid i Nancy. Ale po wywiadzie, tragedia będzie tylko jedna.Yoko i John

Jest maj 1969. Yoko Ono i John Lennon "łóżkowy protest - Bed-In for Peace" zorganizowali zaraz po ślubie. Dziennikarze daliby się zabić za chociażby jedno ich zdjęcie. Toteż para "wyszła im naprzeciw" i zaprosiła do łóżka. Konkretnie do pokoju montrealskiego hotelu im. Królowej Elżbiety o numerze 1738. Tam przez miesiąc prowadzili protest przeciwko amerykańskiej wojnie w Wietnamie, będący tak naprawdę wielką akcją promocyjną idei pacyfizmu.

Światowej sławy muzyk światowej sławy zespołu The Beatles poznał japońską artystkę awangardową Yōko Ono w połowie lat 60. W 1969 rozwodzi się z dotychczasową żoną i poślubia Yoko. Stają się "pierwszą parą światowej muzyki"

Przez miesiąc w łóżku, słynna para udziela wielu wywiadów, a protest owocuje nagraniem w pokoju nr 1738 hymnu generacji dzieci-kwiatów "Give Peace a Chance". Dziennikarze nie byli zadowoleni, bo czekali na sensację, czyli na publiczny seks nowożeńców przed kamerami. John i Yoko zamiast tego prowadzili z nimi długie dyskusje o pacyfizmie.

Czysto, biało, światowo, bezpiecznie. Wielka kasa i gadanie o pokoju na świecie w drogim, kanadyjskim hotelu.

The Beatles rozpadną się w kilka miesięcy po tym wywiadzie. Pozostali - poza Johnem - Beatlesi zgodnie wskazują na Yoko, jako o przyczynę końca słynnej grupy.

Śmierć

John Lennon zginie 11 lat lat po "łóżkowych wywiadach". 8 grudnia 1980 roku przed jego domem w Nowym Jorku postrzeli go śmiertelnie niepoczytalny "psychofan" Mark David Chapman. Na wiadomość o śmierci Lennona telewizje przerywają program, by o tym poinformować. Już w kilka godzin po zamachu przed domem muzyka pojawia się tłum ludzi chcących oddać mu hołd.
John miał zaledwie 40 lat.
Nancy i Sid

Jest rok 1978. Nancy Spungen i Sid Vicious, muzyk zespołu punkowego Sex Pistols, udzielają wywiadu jakiejś telewizji. Obydwoje są naćpani, ale Sid balansuje na granicy katatonii. To ostatnia rozmowa, w której widzimy Nancy żywą. 2 października 1978 zostaje zamordowana w pokoju w hotelu Chelsea, w którym mieszkała z Sidem. Vicious zostaje oskarżony o to morderstwo. Sąd go uniewinnia.

Cofnijmy się o rok. Jest 1977, John Simon Ritchie jest wielkim fanem Sex Pistols. To chłopak z rozbitej rodziny, bez przyszłości i kasy. Nagle, ku swojej wielkiej radości zostaje basistą grupy i zmienia nazwisko na Sid Vicious. Z dnia na dzień staje się gwiazdą światowej sławy.

W chwili udzielania wywiadu ma 21 lat, a Nancy - 20. Od 7 lat była jest uzależniona od narkotyków. Wcześniej była "grouppie" muzyków Aerosmith, a potem Ramones. Sida spotkała w 1977 i zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia.

Wywiad nie ma żadnego pięknego i zbożnego celu. Nancy stara się tylko utrzymać Sida w stanie przytomności i próbuje budzić go, by odpowiadał na kolejne pytania. W końcu mają dostać za to kilkadziesiąt dolarów, a potrzebują ich na narkotyki.

Jest już po rozpadzie grupy, o który członkowie Sex Pistols oskarżają między innymi Nancy.

Sid zasypia w trakcie kilkukrotnie. Potem proponuje ekipie filmowej, że za 100 funtów mogą z Nancy zrobić film pornograficzny. Brud, czerń, narkotykowy haj. Wcielenie punkowego "No Future". Agresywni dziennikarze czekają, aż może Sid wykituje przed kamerą.

Tragedia

W chwili gdy wywiad został po raz pierwszy wyemitowany Nancy i Sid już nie żyli. Sid zmarł po przedawkowaniu heroiny 2 lutego 1979,  na drugi dzień po wyjściu z aresztu. Był "czysty" po przejściu kuracji odwykowej. Nie doczekał 22 urodzin.Popularne posty z tego bloga

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata