![]() |
KZD #7 |
Dzisiaj „dziennikarzami” jesteśmy wszyscy. Każdy z nas tworzy treści, czy to postując na Facebooku i Instagramie, pisząc bloga czy komentując na forum. W każdej z tych treści możemy napisać prawdę, pół-prawdę lub nieprawdę, ale za każdym razem możemy twierdzić, że to co napisaliśmy jest najczystszej wody prawdą! Tak rodzi się fake-news. Kłamstwo wyglądające jak prawda, ba! - wyglądające lepiej niż prawda.
Na Klubie Zasadniczo Dyskusyjnym #7 zapytamy, czy tradycyjnie pojmowane media przegrają z fake-newsami? Czy przegrają też z „powszechnym dziennikarstwem” i my wszyscy zajmiemy miejsce pań i panów redaktorów? A może jednak wygrają?
Troszkę więcej informacji
Fake-news: forma przekazywania informacji, która opiera się na celowej dezinformacji lub oszustwie, rozprzestrzeniana poprzez drukowane i nadawcze serwisy informacyjne, media elektroniczne czy serwisy społecznościowe. Informacje te są pisane i publikowane w celu wprowadzenia w błąd, albo w celu uzyskania finansowych lub politycznych korzyści.
To definicja zabójcy prawdziwych informacji i etycznego dziennikarstwa. Sprzyja mu fakt, że ludzie generalnie wierzą we wszystko, co jest napisane. Dlatego tak łatwo sprzedać informacje o aborcji jakiej rzekomo chciał dokonać Rafał Trzaskowski z PO czy o tym, że najważniejsza amerykańska agencja zajmująca się lekami - Food and Drug Administration - ogłosiła, że szczepionki powodują autyzm (oczywiście oba to fake-newsy).
Z danych BuzzFeed News wynika, że podczas ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych popularność fałszywych informacji przerosła popularność tych prawdziwych.
Drugim z terminów które „rządzą” dzisiejszymi mediami jest „post-prawda”. „Post-Prawda” uznana została za Słowo Roku 2016. Wg definicji są to „okoliczności, w których fakty mają mniejszy wpływ na kształtowanie opinii publicznej niż odwoływanie się do jej emocji i osobistych przekonań”.
Rodzi się już opór
„Fact checking” czyli sprawdzanie faktów ma być narzędziem do walki z manipulacją w internecie. Powstały serwisy skanujące sieć w poszukiwaniu fałszywych wiadomości. Na przykład FactCheck.org , który jest jedną z kilku organizacji pracujących z Facebookiem w celu pomagania w identyfikowaniu i oznaczaniu fałszywych newsów wstawianych przez użytkowników social media http://www.factcheck.org/fake-news/
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński poinformował niedawno, że przygotowuje projekt nowej ustawy przeciwdziałającej pojawianiu się w przestrzeni publicznej, a szczególnie w mediach społecznościowych fake newsów. Ustawa antyfake’owa funkcjonuje już na Węgrzech i w Niemczech i dobrze się sprawdza.
Zapraszamy do dyskusji - Ojcowie Założyciele KZD: Mateusz Łapiński i Jarosław Jarry Jaworski
UWAGA!!! KZD #7 jest pierwszą częścią społecznego eventu „25 lat powstania Radia Toruń – przypominamy pierwszą, niezależną stację w Toruniu”.
Z tej okazji na KZD pojawią się dziennikarze tej, nieistniejącej od dekady, legendarnej już stacji.
Więcej o RT w specjalnym felietonie już niedługo
Komentarze
Prześlij komentarz