Kino “superbohaterskie” jest jak disco-polo. Klub Zasadniczo Dyskusyjny #12

Obraz
Kino “superbohaterskie” jest jak disco-polo. Szkodzi swojej dziedzinie sztuki. Jedno filmowi, drugie muzyce. Dlatego podczas najbliższego Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego, na którym podyskutujemy pod hasłem "kino dokumentalne vs. blockbustery", nie zamierzam być delikatny. Jeżeli ktoś wkurzy się, tym o co napisałem poniżej, zapraszam na Klub, 19 maja do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Chętnie podyskutuję.

Media vs. fake-news, czyli wszyscy jesteśmy dziennikarzami. KZD #7

KZD #7

Dzisiaj „dziennikarzami” jesteśmy wszyscy. Każdy z nas tworzy treści, czy to postując na Facebooku i Instagramie, pisząc bloga czy komentując na forum. W każdej z tych treści możemy napisać prawdę, pół-prawdę lub nieprawdę, ale za każdym razem możemy twierdzić, że to co napisaliśmy jest najczystszej wody prawdą! Tak rodzi się fake-news. Kłamstwo wyglądające jak prawda, ba! - wyglądające lepiej niż prawda.

Na Klubie Zasadniczo Dyskusyjnym #7 zapytamy, czy tradycyjnie pojmowane media przegrają z fake-newsami? Czy przegrają też z „powszechnym dziennikarstwem” i my wszyscy zajmiemy miejsce pań i panów redaktorów? A może jednak wygrają?

Troszkę więcej informacji

Fake-news: forma przekazywania informacji, która opiera się na celowej dezinformacji lub oszustwie, rozprzestrzeniana poprzez drukowane i nadawcze serwisy informacyjne, media elektroniczne czy serwisy społecznościowe. Informacje te są pisane i publikowane w celu wprowadzenia w błąd, albo w celu uzyskania finansowych lub politycznych korzyści.

To definicja zabójcy prawdziwych informacji i etycznego dziennikarstwa. Sprzyja mu fakt, że ludzie generalnie wierzą we wszystko, co jest napisane. Dlatego tak łatwo sprzedać informacje o aborcji jakiej rzekomo chciał dokonać Rafał Trzaskowski z PO czy o tym, że najważniejsza amerykańska agencja zajmująca się lekami - Food and Drug Administration - ogłosiła, że szczepionki powodują autyzm (oczywiście oba to fake-newsy).

Z danych BuzzFeed News wynika, że podczas ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych popularność fałszywych informacji przerosła popularność tych prawdziwych.

Drugim z terminów które „rządzą” dzisiejszymi mediami jest „post-prawda”. „Post-Prawda” uznana została za Słowo Roku 2016. Wg definicji są to „okoliczności, w których fakty mają mniejszy wpływ na kształtowanie opinii publicznej niż odwoływanie się do jej emocji i osobistych przekonań”. 

Rodzi się już opór 

„Fact checking” czyli sprawdzanie faktów ma być narzędziem do walki z manipulacją w internecie. Powstały serwisy skanujące sieć w poszukiwaniu fałszywych wiadomości. Na przykład FactCheck.org , który jest jedną z kilku organizacji pracujących z Facebookiem w celu pomagania w identyfikowaniu i oznaczaniu fałszywych newsów wstawianych przez użytkowników social media http://www.factcheck.org/fake-news/

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński poinformował niedawno, że przygotowuje projekt nowej ustawy przeciwdziałającej pojawianiu się w przestrzeni publicznej, a szczególnie w mediach społecznościowych fake newsów. Ustawa antyfake’owa funkcjonuje już na Węgrzech i w Niemczech i dobrze się sprawdza.

Zapraszamy do dyskusji - Ojcowie Założyciele KZD: Mateusz Łapiński i Jarosław Jarry Jaworski


UWAGA!!! KZD #7 jest pierwszą częścią społecznego eventu „25 lat powstania Radia Toruń przypominamy pierwszą, niezależną stację w Toruniu”

Z tej okazji na KZD pojawią się dziennikarze tej, nieistniejącej od dekady, legendarnej już stacji. 

Więcej o RT w specjalnym felietonie już niedługo

Popularne posty z tego bloga

"Jej dziura chce kocura, co w pi**e jej pohula" Czyli jak dostałem propozycję współpracy

Estetyczna kastracja - to plan dla uczniów polskich szkół na najbliższe lata